Laboom
Balkan Kültürü

Balkan Mutfağı

Balkan mutfağında börekler, köfteler, trileçeler, sucuklar, kuru etler …Bu lezzetlerin hepsi de birbirinden meşhur lezzetler. Yolunuz Balkanlara düştüğünde hiç yabancılık çekmeden afiyetle doyabilirsiniz. Balkan mutfağında etin yeri ayrıdır, et dediniz mi akan sular durur, çünkü balkan mutfağının büyük bölümü etli yemeklerden oluşur. Balkan yöresinin meşhur böreklerini ve mantılarını bilmeyenimiz yoktur. Satır etli, kıymalı, kabaklı, ıspanaklı veya peynirli çeşitleri bulunur ve anlatmakla bitmez. Siz en iyisi bir Balkan turu yapın!

 

Müzik Balkanlar İçin Bir Vazgeçilmezdir

Müzik Balkan halkında kesinlikle vazgeçilmezdir ve eşsiz bir yer tutar. Bu bölge insanı pek çok savaş ve göç olayları gördüğü için yaşadıkları duyguları müzikle

anlatan ve müzikle dışa vuran bir toplumdur. Balkan müziği birçok enstrümanı bünyesinde barındırsa da başlangıcı akordeon ile olmuştur. Buna  daha sonra klarnet, gitar ve perküsyon eşlik etmeye başlamış ve daha sonra eklenen gusla, gayda, buzuki, bağlama, gitar, ud, santur, keman, arp, flüt, zil, dümbelek ile de zenginleşmiş bir müzik kültürüne sahiptir.

 

Geleneksel Balkan Kıyafetleri

Balkan ülkelerinde geleneksel kıyafetler renklere ve kullananların yaşlarına göre farklılık gösteriyor. Mesela Kosova’daki geleneklere göre yeni evliler genelde daha renkli kıyafetler tercih ederken, evlilik yaşına gelmiş genç kızlar sade elbiseleri giyiyorlar. "Cityan" denilen şalvarlar, gömleğin üstüne giyilen el işi yelekler, Kosova'nın günümüzde kullanılan yöresel kıyafetlerinin en önemlisi. Arnavutlarda şalvar, jakarlı kumaştan üzeri şeritli olarak açık renkte, özellikle beyaz olurken, gömleklerin yaka ve kol kenarlarında  çoğunlukla iğne oyası bulunuyor.

 

El Sanatları İşlemeleri

Balkan ülkelerinde geleneksel el sanatları denince dokumacılık sanatı oldukça önemli yer alıyor. Ayrıca saraçlık, kundura ve yemenicilik gibi deri zanaatları, sepetçilik, ağaç ve taş işleri de oldukça gelişmiş. Örgü işlerinden çeyizlerde bolca bulunan renkli desenli çorap ve eldivenler, para, saat vb. muhafaza amaçlı keseler, ev dekorasyonunda çok kullanılan dantelli perdeler ve yatak takımları,  yemenileri süsleyen ipek iğne oyaları, Balkan kadınlarının ince sanat zevkinin ürünleri.